Pazar, Mayıs 26, 2024

Genel Başkan 86. Sayı Köşe Yazısı

BEM-BİR-SEN
Kazandıran Sendika

Kıymetli dava ve yol arkadaşlarım,

Kamu Sendikacılığına yeni bir soluk getiren, hakkı savunmanın ve hukuku korumanın yolu; yakıp yıkmak değil, tutup kaldırmak olmalı anlayışıyla, bir nüveden muhteşem bir organizasyona dönüşen sendikal mücadelemizin 28. yılında; geçmişe bakınca gurur, istikbale bakınca güven duyuyoruz. Üyelerimizle kol kola hep birlikte yürüdüğümüz bu kutlu yolda, istişareyle kararlarımızın isabetini, kardeşlikle birliğimizin cesametini, dirliğimizle gücümüzün kudretini artıyoruz. İmza altına aldığımız kazanımlarımızla ülkemiz için de üyemiz için de umut olmaya devam ediyoruz.

Kamu Sendikacılığının En Büyük Kazanımı
Patenti Bem-Bir-Sen’de Olan Sosyal Denge Sözleşmeleri

6. Dönem Toplu Sözleşme Masası’nda müzakere gücümüzle tekliflerimizin istediğimiz boyutlarda tartışılmasını sağlayarak, meşru haklarımız çerçevesinde verdiğimiz mücadelemizle üyelerimiz adına çok önemli kararları bağıtladık. İrademizin kuvvetini meydanlara taşıyan binlerce üyemizin haykırışı ve işyeri temsilcimizden şube/il teşkilatlarımıza kadar hepimizin ortak emeğiyle yine kazandıran sendika olduk.

6. Dönem Toplu Sözleşmeden önceki toplu sözleşmelerde %100 olan Sosyal Denge Sözleşmesi tavan oranını %120’ye çıkarmamızla birlikte, elde ettiğimiz kazanımımız Türk Lirası bazında %55 oranında artmış oldu. Yine bu orana periyodik olarak eklenecek olan dönemsel zamlar ve enflasyon farkı da göz önüne alındığında Sosyal Denge Sözleşmesinin bizim tabirimizle ‘altın kazanım’ olduğu tescillenmiş oldu.

Ancak Yerel Yönetim Hizmet Kolunda, toplu sözleşme adeta Sosyal Denge Sözleşmeleri açısından bir çerçeve sözleşmedir. Kamu sendikacılığının örgütlendiği 11 hizmet kolundan farklı olarak yerel yönetimlerde toplu sözleşme sürecimiz sosyal denge sözleşmelerinin netleşmesi ve imza altına alınması ile tamamlanır. Sosyal denge sözleşmelerine ilişkin Türkiye’mizin her bir köşesinde nakış nakış, ilmek ilmek çalışılarak verilen mücadele, 1397 Belediye, 51 İl Özel İdaresi ve 33 Birlik’te, 7/24 Milletimize hizmet eden, 124 bin 776 Memurumuza pandemi koşullarında ve küresel ekonomik kriz ortamında önemli bir nefes, kıymetli bir katkı olmuştur.

Örgütlü olmanın gücünü, sendikalı olmanın da bereketini net bir şekilde ortaya koyan bu başarının elde edilmesinden uygulanmasına kadar her adımında emeği olan Genel Merkez Yönetimimiz, Şube/İl Başkanlarımız, Yönetimlerimiz, İşyeri Temsilcilerimiz ve Üyelerimizin imzası vardır.

Patenti Bem-Bir-Sen’de olan, ilk sözleşmeden bugüne kadar Sosyal Denge Sözleşmelerimizi birlikte akdettiğimiz kıymetli Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Sendikacılıkta Yeni Marka; Bem-Bir-Sen Akademi
2019 yılının Aralık ayında çıkan ve hızla dünyaya yayılan Kovid-19 salgını hayatımızın her alanını etki altına aldı ve kendi şartlarını herkese dayattı. Devletlerin gündemini, milletlerin davranış biçimlerini etkileyerek sağlık başta olmak üzere ekonomiden eğitime, eğitimden üretime, üretimden yerel hizmetlere kadar hayatın tüm akışını kendi cebri koşulları altına aldı.  Hayatın her alanına etki eden salgın bizim de birçok çalışmamızı gözden geçirmemizi, mevcut durumda uzaktan verebileceğimiz yeni hizmetlere odaklanmamızı ve sendikacılığımızın boyutlarını yeniden tanımlamamızı sağladı.

Genel Kurulumuzda sizlerle paylaştığımız, hazırlık çalışmalarını önceden tamamladığımız fakat bu zorlu geçen son iki yılda tehir etmek zorunda kaldığımız ‘Bem-Bir-Sen Akademi’ projemizi nihayet hayata geçirdik. Türkiye’mizin her ilinden teşkilat mensuplarımızın katılımıyla ilk organizasyonumuzu gerçekleştirdik. Yerel Yönetim Hizmet Kolumuzda emek, hak, adalet ve özgürlük mücadelesinin teminatı Bem-Bir-Sen’imizin, çalışma hayatındaki yeni markası Bem-Bir-Sen Akademi, sendikacılığın esasları, sivil toplumun önemi, çalışma hayatı ve kamu mevzuatına odaklanan eğitim programıyla 1500’ü aşkın Şube ve İl Teşkilatı mensubumuzun katılımı ile 12 günlük maratonda, 2 ayrı etapta, 4 ayrı grupta, 15 ders, 3 söyleşi programı, birim ve koordinasyon toplantıları ile eğitimlerinin besmelesini de çekmiş oldu.

Bizler sendikacılığı diğerlerine göre değil değerlerine göre yapma iddiasıyla yola çıktık. Değerlerimizle bezenerek, milletimizin kaderini kendi kaderimiz bilerek, kavga zemininde rekabet değil; rekabet zemininde akademik hizmet sendikacılığı diyerek, başladığımız bu yolculukta farkındalığımızı ve farkımızı ortaya koyan, teşkilatlarımız tarafından büyük bir teveccühle karşılanan Bem-Bir-Sen Akademi’nin teşkilatımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Komisyonlarımız Gücümüze Güç Kattı

‘Birlikte örgütlendik, örgütlenerek güçlendik’ sloganı ile kurduğumuz Kadın Komisyonumuz, Engelliler Komisyonumuz, Türkiye’mizin dört bir köşesinde teşkilatlanma çalışmalarına başladı ve büyük bir gayret ile kısa zamanda önemli işlere imza attı.

Şimdiye kadar 51 Şube/İl Başkanlığımız bünyesinde Kadın Komisyonu Başkanlarımız görevlerine başlarken, yönetimlerini de hızlı bir şekilde oluşturarak, “Örgütlü Kadın, Güçlü Toplum, Güçlü Kadın, Güçlü Aile” bakış açısı ile çalışmalarına başladılar. Toplumsal farkındalık adına gerçekleştirdikleri birçok etkinliğin yanı sıra, kadınların çalışma hayatına aktif katılımı ve yaşanan sorunlara ilişkin çözüm odaklı sendikacılık anlayışıyla önemli çalışmalara imza attılar.

Bu kapsamda Memur-Sen Kadın Komisyonumuz öncülüğünde düzenlediğimiz Kadınlar Komisyonu Türkiye Buluşmamızda, çalışmalarına dur durak demeden devam eden Kadın Komisyonu Teşkilatlarımızla bir araya geldik. Yerel yönetimlerde kadınların sendikal alandaki etkinliğinin artırılması, inisiyatif almasının önünün açılması ve örgütlü toplumda karar alma mekanizmalarında söz sahibi olması için attığımız bu adımın sahada ne kadar önemli bir yansıması olduğunu gördük. Kadın Komisyonu Başkanımız Hacer Önder Hanımefendiye ve Kadın Komisyonumuzun öncüsü olan kıymetli Başkanlarıma teşekkür ediyor, çıktıkları bu kutlu yolda üstlendikleri vazifeyi en iyi şekilde yerine getireceklerine yürekten inanıyorum.

Herkesi düşünerek ve kuşatarak hareket eden anlayışımızın gereği olarak bir engeli daha ortadan kaldırmak adına kurduğumuz Engelliler Komisyonumuz ise farkını ortaya koyarak bakış açımıza derinlik kattı. Engelli kardeşlerimizin çalışma hayatında daha üretken olmalarının sağlanması, imkânlarının artırılması ve sorunlarının çözülmesi adına çalışmalar yapan Komisyonumuz kurulduğu günden bugüne 50 Şube/İl Başkanlığımız bünyesinde örgütlenerek çok kısa bir sürede çalışmalarına ivme kazandırdı. Şüphesiz ki engelli üyelerimizin bize katacakları ile çok daha güçlü olacağız. Bu kapsamda bizlere güç veren ve büyük fedakarlıklarla çalışmalarını gerçekleştiren Engelliler Komisyonu Başkanımız Sadullah Daban başta olmak üzere, Komisyonumuzun öncüsü olan kıymetli Başkanlarıma şükranlarımı sunuyorum.

Teşkilatımızın geleceğine yön vermek ve yerel yönetimlerimiz açısından mevzuata hâkim genç sendikacılarımızın hedeflerimize öncü olması amacı ile yakın zamanda kuracağımız Gençlik Komisyonlarımız, sendikal mücadelemize önemli bir güç katacaktır. Genç nesil içerisinde güç ve gönül birliğini sağlayacak, kültür ve medeniyet değerlerimize sadık, sivil toplum ahlâkına bağlı, çağın gerektirdiği girişimci ruha sahip olacak komisyonumuz, üretken ve girişimci ruhun, kaynak ve teknolojiyle birleşip yeni ve ileri çalışmaların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Şube/İl Teşkilatlarımız bu hususta şimdiden harekete geçerek sendikal mücadelemize güç katacak bu adımın hazırlıklarını yapmalı, çalışmalara başlamalıdır.

Bem-Bir-Sen olarak parçadan bütüne emeğin değerini kutsal bilerek hareket edecek, bu değeri yükseltmek adına atacağımız her adımı sizlerin de desteğiyle bir öncekinden daha sağlam atmaya gayret edeceğiz.

Kazanımlarımızla Büyümeye Değerlerimizle Yürümeye Devam Edeceğiz
Geçmiş dönemlerde müzakere için masaya taşıdığımızda “toplu sözleşme masasının konusu değil” denilerek gündeme dahi alınmak istenmeyen birçok teklifimizi ısrarımız, vazgeçmeyen azmimizle kazanıma dönüştürmeyi başardık. Elde ettiğimiz kazanımlarla kamu görevlilerinin hayat standartlarını yükseltirken, yapılmaz denilenleri yaptık, verilemez denilenleri aldık. Masada haklarımızı artırdık, sahada literatürü yeniden yazdık. 3600 Ek Gösterge ve Sözleşmeliler ile ilgili olarak; ön şart, sınırlayıcı koşul ve hiçbir kısıt olmaksızın, 2022 yılı içerisinde tamamlanacak şekilde çalışmaların yapılmasını karar altına aldık.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve yakın takipleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vedat Bilgin ve Memur-Sen Genel Başkanımız Sayın Ali Yalçın öncülüğünde Yetkili Konfederasyon Memur-Sen olarak 3600 ek gösterge gündem maddesi ile ilk toplantılarımızı gerçekleştirdik. Toplu sözleşmede bağıtlandığı gibi sözleşmeli personelin 2022 yılı içerisinde kadroya geçirilmesi ile yaşanan krizler tarihe gömülecektir. Bu hususta bizler elimizden geleni yapacak, konunun yakın takipçisi olacak ve mücadeleden geri durmayacağız.

Yerel Yönetim Hizmet Kolumuz açısından tarihi bir milat olan 6. Dönem Toplu Sözleşme ile elde ettiğimiz kazanımlarımızın uygulanması hususunda sahada yaşananları yakından takip ediyoruz. Bu hususa ilişkin masada kazanılan ancak sahada suni engellerle karşılaşılan kumanya yardımı kazanımımızın uygulanması noktasında bütün engelleri kaldırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kanuni olarak hiçbir pürüzü kalmayan, kazanılmış bir hak olan kumanya yardımına ilişkin süreci hassasiyetle takip ediyor, mücadele veriyor ve sorunun çözümü noktasında bütün muhataplarıyla birebir görüşüyoruz.
Türkiye sevdamızla, Milletimize hizmet düsturuyla, emeğimizin karşılığını almak, üyelerimizin alın terinin hakkı olan yaşam standardına sahip olmasını sağlamak, değerlerimizin ihyası ve inşası hedefiyle çıktığımız bu kutsal emek yolculuğunda, kesintisiz mücadelemizde ALLAH (c.c.)  hepimizin yâr ve yardımcısı olsun.


Genel Yetki de Bem-Bir-Sen’de,
Her Kazanımın Altındaki İmza da Bem-Bir-Sen’de…