Çarşamba, Haziran 19, 2024

Genel Başkan 88. Sayı Köşe Yazısı

genel-Başkan_Uslu

BEM-BİR-SEN
Kazandıran Sendika

Kıymetli Dava ve Yol Arkadaşlarım

“Türkiye’nin Yüzyılı” vizyonu ile Malazgirt’ten, İstanbul’un Fethi’ne, Sakarya Meydan Muharebesi’nden Kıbrıs Barış Harekatı’na, Karabağ Zaferi’mize tam bin yıldır bizi bu coğrafyada var eden ve nice yıllar boyu da var edecek olan inancımızdan ve kadim medeniyet değerlerimizden aldığımız ilham, tarihimizden aldığımız aşk ve azimle 2023 hedeflerimizden 2071’e yürüyoruz. Serdengeçti Ceddimizden teslim aldığımız emaneti gelecek nesillerimize bırakacağımız tertemiz bir mazinin şerefini üzerimizde taşıyoruz.

Bu sorumluluk ile yürüyüşüne devam eden Milletimiz 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizde hissedilen ve büyük bir tahribata sebep olan “Asrın Felaketi” ile karşı karşıya kaldı. Sevdiklerimizi, yakınlarımızı, kardeşlerimizi ve acısını topyekûn kalbimizde hissettiğimiz on binlerce kardeşimizi toprağa verdik. Bem-Bir-Sen olarak bu tarihi felaket karşısında kayıtsız kalmadık ve ilk saatlerden itibaren gerek deprem bölgesine gittik gerekse gerçekleşen yardım çalışmalarının içerisinde olduk. Ayni ve nakdi yardımlarımızla bölgenin yaralarının sarılması hususunda elimizden gelen gayreti gösterdik. Bu felakette hayatını kaybeden üyelerimize ve tüm kardeşlerimize bir kere daha Cenab-ı ALLAH’tan c.c. rahmet, yaralı kardeşlerimize şifa, geride kalanlara da sabr-ı cemil niyaz ediyorum.

Yeniden büyük Türkiye’nin, adil bir dünyanın kurulması yolunda karşılaştığımız asrın felaketi başta olmak üzere tüm zorlukları göğüsleyen fedakar Milletimiz üzerine düşen vazifeyi hakkıyla yerine getirme yolunda emin adımlarla yürüyor. Merhum Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç’in dediği gibi “Tarihi ALLAH yazar; biz sadece nerede duracağımıza karar veririz”, bugün de her daim olduğu gibi kararımız net; Milletimizin yanında ve Milletimize en hayırlı, en güzel hizmetleri yapmaktır.

Kutlu Dava Sağlam İrade

Milletimize ve Yerel Yönetim çalışanlarına hizmeti şiar edinerek 4 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirdiğimiz “Kutlu Dava Sağlam İrade” şiarıyla çıktığımız bu yolda gerçekleştirdiğimiz 7. Olağan Genel Kurulumuz dosta güven rakiplerimize korku olmuş, sendikal mücadelemizde birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesinin yanı sıra kardeşlik bağlarımızı da her zamankinden daha güçlü bir hale getirmiştir.

Genel Kurulumuzda; İl/Şube Genel Kurullarından itibaren emeği geçen bütün Teşkilat ve Delegasyonumuza hassaten teşekkür ederim.

Genel Başkanlıkta şahsıma ve Genel Merkez ekibimize 296 Geçerli Oy’un 274’ünün teveccühü ile tarihi bir destekle seçilmemiz Teşkilatımızın güveninin, çalışmalarımızın, başarılarımızın yansıması, hakkın teslimidir.

Yüce Rabbime hamd ediyor, Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.

Bu minvalde kutlu davamızı en güçlü bir irade ile yarınlara taşıma azim ve gayretini sürdürecek ve Yerel Yönetim çalışanları için başarılarımıza başarı eklemeye devam edeceğiz.

Bizim Yolumuz Hakkın ve Haklının Yoludur

Değerli arkadaşlarım Bem-Bir-Sen olarak 29 yıldır tertemiz bir mazi ile her daim hakkın ve haklının yanında olan bizler, 30. yılımıza tarihe altın harflerle geçecek, devrim niteliğindeki sendikal kazanımlarımızla yürüyoruz. Laf değil iş üretmenin, bahane değil icraat ortaya koymanın haklı mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Zorlu dönemler büyük mücadeleler vererek elde etmiş olduğumuz kazanımlar sendikal mücadelenin ne olması gerektiği konusunda örnek mahiyetindedir.

Kovid 19 Pandemi sürecinin küresel güçleri bile sarstığı, gıda krizinin tüm dünyayı tehdit ettiği, savaş ve bölgesel çatışmaların had safhaya çıktığı bir dönemde verdiğimiz mücadele bir aşkın, bir inancın, bir davanın neticesinde ortaya çıkmıştır. Merhum Abdurrahim Karakoç’un dizelerinde belirttiği gibi;

“Bu yol bahadırlar, ermişler yolu;
Kendini davaya vermişler yolu!
Şeyh Mevlana, Derviş Yunus, Köroğlu, Susarsam, hakkını helâl etmesin!”
İşte bizim ilham aldığımız ve mücadelemizi ortaya koyduğumuz ruh budur. Milletimize, teşkilatımıza, yerel yönetim çalışanlarına olan sorumluluğu omuzlarımızda her bir saniye hissettiğimiz için büyük işler başarabildik.

Sözleşmeliye Kadro Zaferi Hayırlı Olsun

Değerli yol arkadaşlarım.

Türkiye’mizde 2019 Mahalli İdareler Seçimleri ardından başlayan rövanşist ve hınç dolu yerel yönetim anlayışının bir neticesi olarak, el değiştiren belediyelerde ne yazık ki sözleşmeli Memur kıyımı gerçekleştirildi. Yaşanan işten çıkarma, iş akitlerinin feshi gibi insani olmayan politikalar, bugüne kadar aynı sözleşmeliyi üç defa işten atıp sonra mahkeme tarafından tekrar işine başlatma ile sonuçlansa da, partizanlık yapan Belediye Başkanlarını adaletin verdiği kararlar bile yıldırmamış, zulümlerinden vazgeçirmemiştir.

Bu zulmün nihai olarak bitirilmesi için 2019 yılından bugüne kadar yılmadan, yorulmadan konuyu her platformda dile getirdik, çözüm önerilerimizi sunduk ve her daim takipçisi olduk. Bundan dolayı ilk olarak Memur-Sen Konfederasyonumuz tarafından düzenlenecek olan “Kamuda Sözleşmeliliğe Son” Şurası öncesi kendi hizmet kolunda Kamuda “Yerel Yönetimlerde Sözleşmeliliğe Son Çalıştayı” düzenledik. Sorunun teşhis ve çözümünü titiz bir çalışma neticesinde ortaya koyduk.

Yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli personelin sesinin daha gür duyurulması amacıyla birçok ziyaret gerçekleştirdik, Memurlarımızın sorunlarını yetkili makamlara ilettik. Bu kapsamda süreci özetlersek; Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Vedat Bilgin ve AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan ile bir araya geldik, taleplerimizi doğrudan iletme fırsatı bulduk.

Akabinde yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli personelin sorunlarının tüm siyasilerin gündeminde yer alabilmesi amacıyla kaleme aldığımız mektubu başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop, 9 Siyasi Parti’nin Genel Başkanı, 16 Bakan ve 524 Milletvekiline ilettik. Basında geniş yankı uyandıran bu çalışmamız sözleşmeli Memurların sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmeyi sağladı. 

Bu sorunun çözümü noktasında elbette yeterli görmediğimiz bu adımları daha da ileriye taşıyabilmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe’ye, Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a ve TBMM İdare Amiri ve İstanbul Milletvekili Hasan Turan’a “Sözleşmeli Personele Kadro” talebimizi İçeren mektubumuzu bizzat elden teslim ettik.

6. Dönem Toplu Sözleşmesinde imza altına aldığımız 2022 yılının çözüm yılı olması kararımız, artık sözden fiile dönüşmelidir dedik ve sözleşmeli personeli kadro sorunun nihayete ermesi gerektiğini en gür seda ile haykırdık, sözü sözleşmeye aldığımız bu süresin sonunda mücadelemizin meyvesini toplamaya muvaffak olduk.

28 Kasım 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen Kabine Toplantısı’nın akabinde konuya dair açıklamalarda bulunan Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan:

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yürütülen kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi sürecinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4-B maddesi temel dayanak haline getirilerek, mevzuat karmaşasını gidermek suretiyle sözleşmeli personel statüsü yeniden belirlendi. Mahalli idareler dâhil olmak üzere…” sözleri ile Yerel Yönetimlerde çalışan 36.346 Sözleşmeliye kadro verilmesi netleşmiştir. Söz verilmiş olmasına rağmen son anda Meclis’te tekliften çıkarılan belediyelerde partizanlık zulmü yapılarak işten çıkarılmış ~500 kadar mağdur Sözleşmelinin de işlerine kavuşmaları için çalışmalarımız sürüyor/sürecektir.

Bizim en başından beri ilkemiz netti, değişmedi; Devlet Memurunun sözleşmelisinin olmayacağıydı! Devlet Memuru ancak ve ancak kadrolu olur. Mevzuat hükümlerini icra etmesi ve savunması beklenilen Devlet Memuru, “kadro güvencesi ile görevini tam olarak yerine getirebilir” dedik. Bu duruşumuzdan asla taviz vermedik, zorluklara Genel Merkezimizle ve teşkilatımızla göğüs gerdik. Sonunda başardık, sendikal mücadele nasıl olması gerektiğinin cevabını işte Bem-Bir-Sen mücadelesi gibi olmalıdır dedirterek tarihe geçtik.

Bu tarihi kazanımdan ötürü başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e, Memur Sen Konfederasyonları Sayın Genel Başkanımız Ali Yalçın’a ve her daim bize güvenerek arkamızda duran ve bizlere güç veren teşkilatımıza, yerel yönetim çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.

Yerel Yönetimlerde çalışan Sözleşmelilere Kadro hayırlı olsun.

Devrim Niteliğinde Kazanımlar Elde Ettik

29 yıllık şanlı mücadelemizde bugüne kadar birçok kazanıma imza attık. Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinin yanında 6. Dönem Toplu Sözleşme neticesinde 58 büyük kazanımı daha elde ederek, yerel yönetim çalışanlarımızın yarasına merhem olduk, mevcut sorunlarını çözdük. Bu kazanımları tek tek anlatmaya kalksak başlı başına bir kitap olur bu sebepten ötürü kazanımlarımızdan en önemli gördüklerimden birkaç tanesini hatırlatmak istiyorum.

Bem-Bir-Sen olarak başlı başına en büyük kazanımımız Sendikamızın alametifarikası olan 

Sosyal Denge Sözleşmesi’nde elde ettiğimiz Devlet Memuru aylığının %120’si oranı

Yemek yardımı ve yönetmelik değişikliğiyle yemek yardımının nakdi olarak ödenebilmesidir.

– Yine bir başka önemli kazanımımız Zabıta ve İtfaiye çalışanlarının tazminatlarının, maktu mesailerinin ve zamlarının arttırılmasıdır.

Toplu sözleşme ikramiyesi gibi kazanımlarımızın yanında yemek yardımı ve sosyal denge sözleşmelerinden doğan zimmetlerin affı mücadelesinde sabır, gayret ve özveriyle yaptığımız temasların karşılık bulduğu hepimizin malumudur.

Ek Göstergelerle ilgili 2018 yılında başlatılan ve 6. Dönem Toplu Sözleşmesinde 2022 yılı içerisinde tamamlanacağı akdi üzerine Mart ayından başlayan çalışma, Temmuz 2022’de TBMM Genel Kurulunda onaylanıp Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek şekilde yasalaşmıştır.

Ek Gösterge reformunda kapsam dışında kalan Memurlarımızın da kapsama dâhil edileceğinin ve adaletin sağlanacağı sözünü aldığımızın bilinmesini isterim.

Zorlu bir sürecin neticesinde sendikamızın kazanımları, yerel yönetim hizmet kolunda çalışan kamu görevlilerimize can suyu mukabilinde hayat vermiş ve derin bir nefes almalarını sağlamıştır. Kazanımlarımız konusunda kamu görevlilerinin teveccühü ve takdiri, haklı gururumuz olmuştur.

Şehir ve Medeniyet Kongresi: Merhamet Mimarisi

Kadim değerlerimizi geleceğe aktarabilmek, yerel yönetim çalışanlarımızın kişisel gelişimlerine katkı sunmak amacıyla uzun zamandır Bem-Bir-Sen Akademi kapsamında gerek eğitimler gerek yayımlar gerekse Türkiye genelinde programlar düzenlemekteyiz. Çünkü bizler sadece yerel yönetim çalışanlarının dönemlik ve kronik yaşanan sorunlarını çözmeyi merkeze almış bir sendikadan öte bir medeniyet hareketiyiz.

Akademik sendikacılık ilkelerimizi fikirden fiile geçirmek amacıyla Şehircilik ve Yerel Yönetimler ana teması altında 22-23 Kasım 2022’de Ankara’da ilkini düzenlediğimiz “Şehir ve Medeniyet Kongresi” ile Türkiye’nin Yüzyılı programının ardından biz de şehircilik konusuna verdiğimiz önemi ortaya koyduk.

Türkiye Vizyonu’na uygun şehirler nasıl olmalıdır sorusunun cevabını aradığımız kongremizde, yaşanabilir, müreffeh, erişilebilir ve gelecek nesillere emsal olacak şehirler cevabını ilmi çalışmalarla taçlandırdık. Ecdadımızın imarethaneler, mescitler, şifahaneler, medreseler, köprüler, sebiller ile insanı merkeze alarak merhamet mimarisi zihniyeti ile inşa ettiği şehirleri günümüz dünyasında da tekrar inşa edebileceğimizi bir kere daha gösterdik.

Kongre’mizde bizzat iştirakle sunulan bildirilerin yanı sıra çeşitli konu başlıkları altında, alanında uzman birçok akademisyen de online bildiri sunumu yaptılar. Bu kapsamda toplamda 1 açılış konferansı ve toplam 14 oturumda 50 kadar bildiri sunarak programımıza 77 kıymetli akademisyen katıldı.

Şehir ve Medeniyet Kongremize teşrif eden; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Kırklareli Valisi Doç. Dr. Birol Ekici, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı, Ak Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı. Av. Veli Böke ve Mücahit Yanılmaz, ÇSİDB Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, ÇSİDB Bilgi Sistemleri Genel Müdürü İsmail Tüzgen, ÇŞİDB Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyüp Karahan’a teşekkür ediyorum.

Yılmadan, Yorulmadan Yürümeye Devam Edeceğiz…

Alın terini korumak amacıyla, sendika olarak hep birlikte ortaya koyduğumuz eserler ve kazanımlar tarihe altın harflerle yazılmıştır. Bu kazanımlar gelecekte yapacaklarımızın birer teminatıdır. Rabbimin izniyle inanıyorum ki, siz kıymetli üyelerimizin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ortaya koyacağı gayretle Milletimize en güzel şekilde hizmet ederek yılmadan, yorulmadan yürümeye devam edeceğiz.

29. yılına adım attığımız kutlu yürüyüşümüz esnasında her daim öncelediğimiz “kardeşlik, birlik ve beraberlik” ikliminin gölgesi altında, “hak ve emek” dendiğinde akla ilk gelen adres “Bem-Bir-Sen” olarak; mücadelemize ve insanımıza umut kaynağı olmaya devam edeceğiz.

Türkiye’mize sevdalı, Milletimize hizmet aşkıyla dolu kadrolarımızın daha büyük işlere imza atacağı günlerin önümüzde olduğu inancıyla baş koyduğumuz bu kutlu yolda, tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. ALLAH (cc) hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

En kalbi duygularımla, baki selam ve hürmetle…